loading

Motivácia, alebo ako si splniť sen o sexy postave.

Leto sa pomaly blíži a mnohé z nás s hrôzou pozerajú na šortky ležiace už pár mesiacov v skrini. Oblečiem, zapnem? neodletí gombík ? Ako budú vyzerať moje stehná po zime strávenej pred televízorom?

Pri snahe udržať svoju postavu vo forme celý rok je veľmi dôležité byť motivovaný. Ako na to ? Ak nechceš utratiť veľa peňazí za osobného motivátora, hľadaj motiváciu v svojom vnútri. Koniec koncov motivácia prichádzajúca z vnútorného presvedčenia je vždy efektívnejšia ako motivácia z vonkajšieho prostredia. Choď za svojimi snami a strach nechaj za dverami včerajška!

Tu je niekoľko tipov, ktoré ti budú nápomocné pri dosahovaní tvojich cieľov.

Čo je motivácia?

Slovo motivácia z latinského „movere“ znamená hýbať sa. Podľa odborníkov predstavuje motivácia vnútornú silu, ktorá nás poháňa vpred, posúva pri plnení svojich cieľov, snov a iných úloh. Ak strácame motiváciu stávame sa nečinnými. Našu motiváciu vo veľkej miere ovplyvňujú emócie. Za jej stratou väčšinou môže lenivosť, strach, nedostatok sebavedomia, stres, choroba či nedostatok stimulov a motivov.

Pre získanie motivácie je dôležité stanoviť si presný a jasný cieľ. Ak sa chceš k svojim cieľom priblížiť,  zmeň svoje myslenie na pozitívne. Negatívne myšlienky a sebaľútosť pri plnení si svojich snov nemajú žiadne miesto. Každý sme si tvorcom vlastného šťastia. Sme zodpovední za seba a svoj život i šťastie. Strach je emócia, ktorá nás brzdí, zbav sa jej!

Prekonaj svoju lenivosť.

Určite to pozná každý z nás, čím dlhšie sme nečinní, tým náročnejšie je začať  a prinútiť sa k aktivite. Treba však žiť v súčasnosti. Neodkladaj veci na zajtra. Ak povieš, “Začnem zajtra”, tak zajtrajšok bude presne taký istý ako tých tisíc všedných dní pred ním. Kto chce hľadá spôsoby, kto nie dôvody. Zajtra totiž určite nastane mnoho ďalších situáci, ktoré budú vhodnou príležitosťou na výhorovky. Jednoducho začni, hneď teraz !

Nájdi si cvičenie, ktoré ťa naozaj baví.

Dôležité je uvedomiť si fakt, že „cesta je cieľ“. Ak chceš zhodiť nejaké to kilečko navyše, vyber si takú aktivitu, ktorá ťa naozaj bude baviť. Iba tak môžeš vydržať. Ak začneš chodiť do posilky len preto, lebo kamarátka s perfektnou postavou chodí tiež, no cvičenie na strojoch je pre teba v zozname zábavných činností na poslednom mieste, určite ťa cvičenie po niekoľkých dňoch omrzí. V dnešnej dobe je ponuka športových aktivít naozaj pestrá. Každý si môže vybrať tú, pri ktorej sa nebude len potiť, ale aj usmievať. Preto skúšaj, choď behať, zatancuj si na Salsation fitness hodine, vyskúšaj posilňovňu, jógu, bicykel alebo korčule, možností je veľa. Vnímaj svoje pocity z cvičenia, čo ťa baví, pri ktorom ti čas letí alebo naopak sa vlečie.

To isté platí pre stravovanie. Drastické diéty predstavujú týranie tela aj mysle. Nervozita a nedostatok energie nie je najlepšia cesta k vytúženej postave. Vyvážená strava, správny pomer bielkovín, sacharidov, tukov a pestrý jedálniček ti dodá energiu, prispeje k správnemu tráveniu a zlepšeniu zdravia.

Vytrvaj, výsledky sa určite dostavia.

Ak si myslíš, že stačí ísť jeden krát na korčule či si zaplávať  na plaváreň a ručička na váhe ti ukáže ihneď nižšie číslo, si na omyle. Nikto nehovorí, že to bude jednoduché, ale výsledok stojí za to! Trpezlivosť ruže prináša. Vytrvalosť je jednou z najdôležitejších vlastností, ktorú by mal mať úspešný človek. Preto zabudni na každodenné váženie. Pravidelná aktivita a športovanie ti prinesie viac ako len úbytok na váhe. Pocítiš prílev energie, šťastia a spokojnosti. Bežné aktivity budú oveľa jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Telo si na športovanie zvykne natoľko, že si bez pravidelného pohybu nebudeš vedieť svoj život predstaviť. Rovnako stúpa aj motivácia k tejto činnosti, pretože už nie je tak ťažká, ako sa javila na začiatku.

Vnútorná motivácia

Každý máme pri dosahovaní vlastných cieľov lepšie i tie menej dobré dni. Ak sa motivácia stráca, spomeň si na svoje predošlé úspechy. Podľa psychologickej štúdie bostonskej Northeastern University súvisí motivácia a vytrvalosť spoločne s pocitmi hrdosti a zadosťučinenia. Ľudia oplývajúci zdravou hladinou sebavedomia a hrdosti sú v dosahovaní svojich plánov a cieľov oveľa vytrvalejší. Ráno si vždy pripomeň, prečo je pre teba dosiahnutie cieľa dôležité, prečo danú aktivitu robíš, ako zmení tvoj život k lepšiemu. Aktívní ľudia sú sťastnejší ako tí pasívni, mysli na to každý deň.

Tak čo, začneš dnes? Alebo máš stále výhovorky prečo až zajtra?